Wczytuję dane...
Waga produktu: 1.5 kg
Realizacja zamówienia: 4 dni
Koszt wysyłki od: 11.00 PLN
Producent: Wydawnictwo Odnowa

Manipulacja powięzi w leczeniu dolegliwości bólowych układu ruchu
Autor: Luigi i Antonio Stecco
ISBN: 978-83-939274-0-1
Data wydania: 2019
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 272, 194 kolorowe ilustracje

Powięź, zarówno w swojej makroskopowej, jak i mikroskopowej strukturze, jest „mapą”, która ukierunkowuje terapeutę na ustalenie przyczyny zaburzeń układu ruchu, umożliwiając tym samym przeprowadzenie właściwego leczenia. Niniejsza książka jest wynikiem tysięcy zabiegów przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. Daje ona niezbędne wytyczne do czytania tej mapy. Jeszcze do niedawna, prawdopodobnie przez swoją wewnętrzną złożoność, przypisywano powięzi jedynie funkcję okalającą i stanowiącą rusztowanie dla innych tkanek.

Niniejsza książka przedstawia:

* anatomię powięzi połączenia powięzi z mięśniami, kośćmi, stawami i nerwami;

*fizjologię powięzi funkcję koordynacyjną powięzi w odniesieniu do wszystkich składowych aparatu ruchu;

*leczenie dysfunkcji powięzi jak manipulować objętą densyfikacją powięź w celu przywrócenia jej stanu fizjologicznego;

Nowa wizja terapii, oparta na anatomii, fizjologii i histologii powięzi umożliwia wpływanie na dysfunkcje tkanek miękkich w sposób jeszcze bardziej skuteczny i długotrwały.

Manipulacja Powięzi analizuje mięśnie bardziej pod kątem ich funkcji aniżeli zewnętrznej struktury. Metoda ta:

*łączy jednokierunkowe jednostki motoryczne (włókna jednostawowe i dwustawowe) w jednostki mięśniowo-powięziowe;

*określa dokładną lokalizację centrum koordynacji (CC) każdej jednostki mięśniowo-powięziowej;

*pokazuje związek między każdym CC a odpowiadającym mu punktem spustowym i akupunkturowym.

 

W pierwszej części książki analizowany jest związek śródmięsnej, omięsnej i namięsnej z powięzią głęboką. Analiza ta obejmuje wszystkie 84 jednostki mięśniowo-powięziowe (m-p) w ciele człowieka. To ciągłość powięzi reguluje i koordynuje napinanie wrzecionek nerwowo-mięśniowych oraz organów ścięgnistych Golgiego, zlokalizowanych w obrębie każdej jednostki mięśniowo-powięziowej.

W drugiej części analizowana jest makroskopowa struktura powięzi. Przegrody międzymięśniowe tworzą przedziały otaczające jednokierunkowe łańcuchy mięśniowe, czyli sekwencje mięśniowo-powięziowe. Sekwencje te kontrolują ruchy jednopłaszczyznowe i łączą się z powięzią, pozwalając na zsynchronizowane utrzymanie pionowej postawy ciała.

Trzecia część książki przedstawia rozmieszczenie śródpowięziowych włókien kolagenowych. Opisane są włókna podłużne przebiegające zgodnie z trakcjami sekwencji mięśniowo-powięziowych, jak również włókna o przebiegu spiralnym zgodnie z trakcjami skośnie przebiegających mięśni zaangażowanych w złożone aktywności ruchowe.

Niniejsza książka prezentuje zarówno dogłębną analizę powięzi, jak również udziela użytecznych wskazówki do zidentyfikowania przyczyny dysfunkcji. Proponowana specyficzna metoda zbierania danych ułatwia szybkie ustalenie punktów wymagających manipulacji, a zatem:

*jeśli ból manifestuje się tylko w jednym segmencie ciała, to leczenie skupia się na dysfunkcyjnej jednostce mięśniowo-powięziowej;

*jeśli bóle występują w kilku segmentach i analiza pokazuje, że powiązane są z jedną płaszczyzną przestrzenną, to leczenie skupia się na zrównoważeniu napięć posturalnych;

*jeśli ból jest trudny do zdefiniowania i nasila się przy złożonej czynności motorycznej, to leczenie skierowane jest na dysfunkcyjną spiralę mięśniowo-powięziową.

Te innowacyjne teorie wspierane są przez wiele cytatów literatury anatomicznej, podkreślając niesamowitą organizację strukturalną całej konstrukcji, jaką obserwuje się w systemie powięziowym.

 

Manipulacja powięzi w leczeniu dolegliwości bólowych układu ruchu” oferuje wszystkim osobom związanym z fizjoterapią nowe narzędzie terapeutyczne, dające bardzo dobre rezultaty w leczeniu dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych. Zaburzenia te zazwyczaj obejmują stawy, nerwy i mięśnie. Prawidłowa terapia powinna jednak skupić się na najbardziej podatnej tkance, jaką jest powięź. Manipulacja Powięzi jest niezwykle skutecznym sposobem leczenia pacjentów z bólem mięśniowo-powięziowym i fibromialgią, które są najczęstszymi dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjentów reumatologom. Lekarze sportowi i fizjoterapeuci często zajmują się sportowcami cierpiącymi na nawracające dolegliwości mięśniowo-szkieletowe. W tej książce znajdą wiedzę potrzebną do tego, aby skutecznie zająć się leżącymi u podłoża problemu strukturami mięśniowo-powięziowymi. Dzięki temu będą mogli prawidłowo prowadzić swoich podopiecznych i zapobiegać nawrotom dolegliwości. Jak dowiedli akupunkturzyści istnieją podobieństwa między przebiegiem meridianów, nerwów, naczyń krwionośnych i limfatycznych. Innowacyjną propozycją Autorów książki jest teza, że każdy kierunek ruchu w przestrzeni odpowiada konkretnemu meridianowi. Stąd zaburzenie ruchowe w konkretnym kierunku może być wskazówką do znalezienia dysfunkcyjnego punktu wymagającego leczenia. Lekarze rodzinni, codziennie stykający się z pacjentami cierpiącymi z powodu bólu mięśniowo-szkieletowego, znajdą w niniejszej książce okazję do wyjścia poza standardową radiologiczną diagnostykę i przepisywanie leków, wprowadzając manipulację powięziową do swojego podejścia terapeutycznego.